ATMEGA168PV-10AN
Mfr.Part #
ATMEGA168PV-10AN
Datasheet
ATMEGA168PV-10AN
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Stock
598
EEPROM Size :
512 x 8
Number of I/O :
23
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
32-TQFP
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
32-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V